Habár érvényes ingatlan adásvételi szerződést lehet ügyvéd vagy közjegyző nélkül írni, azonban az ő közreműködésük nélkül nincsen ingatlan nyilvántartási bejegyzés. A sikeres ingatlan adásvételhez megkerülhetetlenek, így mutatjuk, hogy milyen közjegyzői munkadíjakkal kell számolnod, amennyiben mellettük döntesz!
Ki a közjegyző?
A közjegyző egy hivatalos személy, akit a törvény közhitelességel ruházott fel: függetlenként és pártatlanként lépnek fel az eléjük kerülő ügyekben. Csak a törvénynek vannak alárendelve, azonban tevékenységüket is szigorú törvények szabályozzák. A közjegyzői okiratok bizonyító erővel bírnak, a benne foglaltak pereskedés nélkül, akár végrehajtással is érvényesíthetőek, így nyújtanak nagy biztonságot.
A közjegyző feladatai az ingatlan adásvétel során
A közjegyző esetünkben ugyanúgy szolgáltatást végez, mint az adásvételi okiratot szerkesztő ügyvéd, azaz ezeket fogja tenni, hogy elvégezhesse a feladatát:
- tulajdoni lap lekérése
- az adásvételben résztvevők személyének azonosítása
- a szerződés megfogalmazása
- ingatlan nyilvántartásba való bejegyzés
- az adott ügyhöz kapcsolódóan a hatóságok hivatalból való megkeresése
A közjegyző hatóságként is kapcsolatban van a különböző hatóságokkal így esetünkben a Földhivatallal is. Ez megkönnyítheti és meggyorsíthatja az ügyintézést.
A közjegyzőnek fizetendő díjak ingatlan adásvétel esetén
Láttuk, hogy az ügyvédekkel való együttműködés díja megállapodás kérdése, azonban ez a közjegyzők esetében nincsen így. Munkadíjukat a 22/2018.(VIII.23.) IM rendelet szabályozza. Ebben például még azt is meghatározzák, hogy mennyi a közjegyzői díj, ha nem a hivatali helységében kerül sor egy ügy lebonyolítására vagy ha írásra vagy olvasásra képtelen személy az ügyfél. 2019. július 1-től tehát a következő módokon számolják ki, hogy mikor, mennyit kell fizetned.
Ha az ügyérték meghatározható
A közjegyzői díjrendelet megállapítja, hogy ha közjegyző eljárása során az ügy értéke meghatározható, akkor az alapján, sávosan kell kiszámolni a munkadíjat. Ennek legkisebb összege 5.500 Ft, azonban az egyre nagyobb értékhez egy fix díj és egy százalékos díj is kapcsolódik. Íme néhány példa:
d) 100 000 Ft feletti, de 500 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén | 8 200 Ft |
és a 100 000 Ft feletti rész | 2%-a; |
e) 500 000 Ft feletti, de 5 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén | 16 200 Ft |
és az 500 000 Ft feletti rész | 1%-a; |
f) 5 000 000 Ft feletti, de 10 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén | 61 200 Ft |
és az 5 000 000 Ft feletti rész | 0,5%-a; |
g) 10 000 000 Ft feletti, de 200 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén | 86 200 Ft |
és a 10 000 000 Ft feletti ügyérték | 0,25%-a; |
(forrás: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1800022.IM)
Ha az ügyérték nem meghatározható
A munkadíjrendelet úgy szabályozza a díjakat, hogy amennyiben nem lehet megállapítani az ügyértéket vagy az ügy különösen bonyolult és nagy odafigyelést igényel, illetve az előkészítést is figyelembe véve, a közjegyző óradíjjal is számolhat. Az alapösszeg minden megkezdett óráért 5.500 Ft.
További költséget jelent az adózás az eladás után. Az Ingatlan eladás utáni adózás 2019-ben című cikkben erről részletesen írtunk.
A közjegyzőnek fizetendő költségtérítés
A munkadíjakon felül a közjegyző költségtérítést is kérhet, amit az ügyfélnek meg kell fizetnie. Ilyen lehet például a készkiadások elszámolása, vagy a költségátalány megfizetése. Érdemes a közös munka megkezdése előtt pontos tájékoztatást kérni arról, hogy esetünkben előfordulhatnak-e ilyenek!
Közjegyzői díjak kedvezménye
Arról is fontos beszélni, hogy a törvényalkotók figyelembe vették a 2019-es év aktualitásait. Egyes esetekben a 35. életévét be nem töltött fiatal vevő(k) csak a közjegyzői díjak felét kell, hogy kifizessék munkadíjként. A nagycsaládosok is kedvezményt kapnak: a munkadíj háromnegyedét kell megfizetniük a lakóingatlan szerződések közokiratba foglalásáért.
Összegzésül megállapíthatjuk, hogy a közjegyzői közreműködéssel folyó ingatlan adásvételi folyamatok nagy védelmet élveznek, azonban ennek közjegyzői munkadíjban mérhető ára van. Döntés kérdése, hogy ezt az utat választjuk-e.
Az ingatlan átíráskor az ügyvédet is fizetni kell. Ezzel a költséggel is számolni kell. Az ingatlan átírás ügyvédi költsége című cikkben erről részletesen írunk.
Szeretném megkérdezni 90-95 %gyengén látó eladó (tulajdonos) személyében mennyibe lenne a közjegyző öszkölcsége 500e.-Ft felet de 5.000.000 Ft alat.?
Úgy hogy ő adná el/ Meghatalmazásal tulajdonos hozátartozoja.
Üdvözlöm!
Lakasvásarlasnal ügyvéd mellett közjegyző is kell, vagy az ügyvéd is elég?
Üdvözlettel. Szabó András
Tisztelt Szabó Úr!
A jogszabályok alapján legalább ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződésre van szükség egy lakás megvásárlásához, tehát elegendő egy ügyvéd megbízása.
Tisztelettel:
Dr. Németh József
Németh József ügyvédi iroda